๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Raise your voice against Israel and everyone who protects these criminals, because we all have that right. The right to freedom, the right to life, and the right to choose. No one has the right to silence us!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Intuicija - glas naše duše

Go down 
AutorPoruka
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4493
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Intuicija - glas naše duše Empty
KomentarNaslov komentara: Intuicija - glas naše duše   Intuicija - glas naše duše EmptyThu Mar 07, 2019 3:11 am

Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4493
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Intuicija - glas naše duše Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Intuicija - glas naše duše   Intuicija - glas naše duše EmptyThu Mar 07, 2019 3:11 am

Intuicija je svakako nešto što se ne može naučno formulirati. Sam naziv dolazi iz latinskog jezika i prevodi se kao gledanje ili spoznavanje, te obuhvata raznolika značenja među kojima se najprigodnijim izdvaja ono koje kaže da je intuicija "suptilna prividna mogućnost osobe za sticanjem znanja bez jasnog uplitanja ili shvatanja procesa".

Još i danas uobičajena je praksa da se intuicija ili šesto čulo dovodi u direktnu vezu sa pojmom vidovitosti pa se u tom kontekstu najviše pripisuje pojedincima koji su poznati po uspješnom proricanju sudbine. Ona im služi kao svojevrstan unutarnji portal kroz kojeg mogu osjetilno i vizualno spoznati sve ono što je drugim ljudima skriveno ili nepoznato.

U knjizi "Intuicija - spoznaja iznad logičnog" njen autor, veliki duhovni učitelj Osho, navodi zanimljiv slučaj jedne žene iz Indije po imenu Shakuntala. Proputovala je cio svijet, bila je gotovo na svim fakultetima, i prezentirala svoju naglašenu intuiciju. Nije bila matematičarka, niti je naročito obrazovana - završila je samo srednju školu. U periodu dok je Albert Einstein bio živ, imala je priliku demonstrirati mu moć svoje intuicije. Njezina je demonstracija bila čudna. Sjedila bi ispred ploče, držeći kredu u ruci, a ljudi bi joj postavljali pitanja iz matematike ili aritmetike. Još ne bi ni dovršili pitanje, a ona bi već pisala rješenje.

Albert Einstein dao joj je certifikat - koji je pokazala Oshu kada je jedne prilike bio u Madrasu, gdje ona živi. Zapravo, pokazala mu je sve svoje certifikate, a na Einsteinovom je pisalo sljedeće:" Postavio sam ovoj ženi problem koji sam rješavao tri sata jer sam morao slijediti cijelu metodu, nisam mogao samo skočiti s pitanja na odgovor. Znam da taj problem ne može niko rješiti brže od mene, a ja sam ga rješavao tri sata. Drugima treba šest sati ili više, ali ja bi to učinio za tri sata jer sam to radio i prije. Treba slijediti cijeli postupak. Preskočite li samo jedan korak nećete ga nikada rješiti. Brojeva je bilo toliko mnogo da je rješenje zauzelo cijelu ploču. No, desilo se nešto frapantno, i prije nego li je veliki genije izrekao cijelo pitanje, Shakuntala je već počela pisati rješenje. Bio je zbunjen, potpuno zapanjen, jer to je bilo nemoguće. Upitao je:" Kako si to uspjela?" Odgovorila je:" Ne znam kako - jednostavno se dogodilo. Postavili ste pitanje i brojevi su se počeli pojavljivati ispred mojih očiju, negdje iznutra. Vidjela sam brojeve 1, 2, 3, i jednostavno počela pisati."

Vjerovatno zbog tog pragmatičnog susreta sa Shakuntalom, ali i vlastitih spoznaja, Albert Einstein je sve do svoje smrti otvoreno tvrdio da znanje dolazi kroz intuiciju, pošto je ona po njegovom mišljenju jedina istinska vrijednost.


Intuicija - glas naše duše Image91


Neukrotiv glas duše


Treba naglasiti kako šesto čulo posjeduju svih ljudi i potpuno je pogrešna ona popularna predrasuda o nekakvoj "ženskoj intuiciji", pojmu iza kojeg se najčešće zapravo skriva ženska sklonost za pretjerivanjem. Vrlo često supruga koja želi nametnuti mužu neku svoju želju, na koju on ne pristaje, ogorčeno tvrdi kako je osjetila da će ovako ili onako završiti. Također, brižne majke koje pretjeruju u brizi prema djeci potajno uvijek strahuju da im se šta loše ne desi a kada se dogodi nekakva neugodna situacija, što je normalni dio života, to objašnjavaju svojom intuicijom tojest da su predosjetile da će takvo nešto biti. Međutim, ovdje nije riječ o intuiciji nego instinktu.

Na pitanje šta on predstavlja ukratko bi se moglo obrazložiti kako je instinkt tjelesni nagon bilo da je riječ o jedenju, spavanju, trčanju, plakanju, smijanju i tako redom. I naše ponašanje prema drugima je takvo, na primjer, svaka majka instinktivno se brine za svoje potomstvo i štiti ga, muž zauzima zaštitnički stav prema supruzi, i tako dalje. Ukratko rečeno, sve što se može naučno objasniti nema stvarne veze sa intuicijom.

Prozaično rečeno intuicija je šapat duše, nepojmljiva je, i unatoč tome što je nauka ne može detektirati svojim uređajima ona ipak postoji, čvrsto je utkana u ljudsko biće. No, vrlo često, intuicija je u prividnom sukobu sa razumom pošto je glava logična, mozak neprestano obrađuje sve ono što se dešava u nama i oko nas, postavlja pitanja i traži odgovore. Naše tijelo je u potpunosti ovisno o glavi tojest mozgu i zbog toga podređeno mu je kako bi moglo u potpunosti funkcionirati. Moglo bi se prostije kazati da su um i instinkt u dubokoj kordinaciji te da tu nema mjesta za neshvatljivu pojavu poput intuicije. No, zapravo nije tako, jer nam je ona urođena, počiva u samoj suštini svakog bića, te je kao takva neizbrisiva.

Vjerovatno iz navedenog razloga razum bilježi intuiciju, osjeća je, ali je ne može objasniti pošto mu je za takvo nešto potreban kauzalitet. Time je svjesno negira. Ipak, u nekim bitnim momentima, dozvoljava nam da je iskusimo pošto i razum i intuicija posjeduju inteligenciju. Slično je i sa instinktom. Kako to na lijep način naglašava Osho "instinkt i intuicija savršeno funkcioniraju zajedno - jedno na fizičkoj a drugo na duhovnoj razini".

Poznati švicarski psiholog i psihijatar Carl Gustav Jung određuje intuiciju jednom od četiri psihičke funkcije, naziva je iracionalnom i objašnjava instinktivnim shvatanjem. Njegov kolega Gary Klein mišljenja je kako  90 posto kritičnih odluka donosimo na temelju intuicije. No, unatoč takvoj tvrdnji pojedina opsežna istraživanja pokazala su kako se samo 40 posto ljudi oslanja na poruke unutrašnjeg glasa.

Pošto je zbog djelovanja razuma i instinkta intuicija potisnuta ona djeluje odnosno dolazi kao unutarnji glas ili emotivni naboj sasvim iznenada i neočekivano. Slikovito bi se mogla opisati kao grom iz vedra neba. Intuitivni šok nas momentalno prožme i većina ljudi ga istovremeno osjeti kao misao u glavi i osjećaj u grudima. Prema mom ličnom iskustvu intuicija, njen glas, dolazi onda kada se aktiviraju istovremeno treće oko i srčana čakra. Iskustva su kako vidimo donekle pojedinačna i ponekad svojstvena, ali u većoj mjeri identična, pošto su simptomi isti kod većine ispitanika; grč u želucu, naježena koža, trnci po tijelu, čudna hladnoća u grudima i tako dalje.

No, jako je bitno znati odvojiti lične želje i sentimente od stvarnog unutrašnjeg doživljaja. Naime, mnogo puta ljudi pod pojam intuitivni šapat svjesno ili nesvjesno podmeću neka svoja nadanja i htijenja, što se pokaže krajnje pogrešnim i u konačnici prouzroči nepotrebne probleme. Stoga su u pravu svi oni koji tvrde kako je intuicija iznenadni skok, nešto što se desi samo od sebe. Ne može se iscenirati i prizvati a niti uvjerljivo odglumiti. Ona nam je urođena, ne možemo je naučiti i kontrolisati, nego samo znati osjetiti i prepoznati u datom trenutku.


Suživiti se sa samim sobom

Da bismo se naučili koristiti šestim čulom moramo razumijeti bazični problem predstavljen u pitanju kako prepoznati šta je intuitivni šapat a šta samo instinktivni osjećaj?

Vrlo često naše želje za sretnim završetkom ili briga o nekome zamagljuju pravu poruku koju nam šalje naš unutrašnji glas. Stoga je potrebno da budemo oprezni i pomalo kritični prema sebi. No isto tako da bi se mogli služiti intuicijom ne smijemo biti niti apsolutno racionalno profilirani. Naime, naš racio vjeruje samo u ono materijalno, što se naučno može pojasniti, kategorično odbija sve drugo i tako sputava samog sebe.

Za početak morate početi vjerovati samom sebi. Tako ćete lakše znati odvojiti žito od kukolja tojest instinkt od intuicije. Također, za praktično korištenje šestog čula neophodno je da budemo pod što manjim uticajem stresa, kako bi naš um i tijelo bili opušteni. Kod napetog čovjeka dominira instinkt koji je usmjeren ka praktičnim rješenjima i tu nema puno mjesta za neka izvanosjetilna iskustva.

Šesto čulo je bez ikakve sumnje naglašenije kod osoba koje se bave nekim oblikom duhovnosti ali i kod ljudi koji žive u ruralnim područjima. Bliži kontakt sa prirodom, daleko od gradske buke i vreve, zasigurno pomaže da nivo stresa bude na minimali a ljudsko tijelo i duh opušteniji. To vam je najbolji pokazatelj u kojem smjeru trebate ići ukoliko se želite doslovno suživiti sa samim sobom i razviti svoj unutrašnji glas.

Raif Esmerović
Na vrh Go down
 
Intuicija - glas naše duše
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» VEDSKA NUMEROLOGIJA: BROJ DUŠE
» Iran: Svijet je čuo glas obespravljenosti američkog naroda

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: ๑۩۞۩๑ Treća dimenzija MAGIC & ER ๑۩۞۩๑-
Idi na: