๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Raise your voice against Israel and everyone who protects these criminals, because we all have that right. The right to freedom, the right to life, and the right to choose. No one has the right to silence us!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Bajanje za kuću

Go down 
2 posters
AutorPoruka
Melina

Melina


Broj komentara : 146
Join date : 2016-05-16
Mjesto : My soul is from elsewhere - I'm sure of that!

Bajanje za kuću Empty
KomentarNaslov komentara: Bajanje za kuću   Bajanje za kuću EmptyThu Nov 19, 2020 12:37 pm

Pročitala sam na fb ovaj tekst a posebno mi se dopao ovaj dio

ritual dolazi iz rumunjske tradicije i bazira se na bajanju. Nalijte rano ujutro, prije nego li se iko od ukućana probudio, pola litre vode iz slavine u posudu. U tu vodu zatim stavite jedno zrno bibera, ili prstohvat bibera, jedno zrno tamjana, komadić hljeba i tri ugljena ili tri šibice koje ćete zagasiti u toj vodi. Potom uzmite jedan struk svježeg ili suhog bosiljka, omotajte oko njega crveni konac dug nekih dvadesetak centimetara, a koji ritualno služi da prizove sreću i radost. Bosiljak zamočite u vodu i sa njim mješajte vodu u krug, u smjeru kazaljke na satu i govorite:

Velika vodo, velika gospođo!
Budi od pomoći i ovaj dom naseli i razveseli.
Kako ti vodo podižeš mlinsko kolo, valove i kamenje,
tako podigni i ovu kuću i njenog gazdu (ovdje se kaže ime glave familije ili vlasnika kuće).
Neka vradžbine bježe iz nje.
Ja vraćam sa jednim, ona vraća sa dva,
ona daje sa tri, ja vraćam sa četiri,
ona daje sa četiri, ja vraćam sa pet,
ona daje sa pet, ja vraćam sa šest,
ona daje sa šest, ja vraćam sa sedam,
ona daje sa sedam, ja vraćam sa osam,
ona daje sa osam, ja vraćam sa devet,
ona daje sa devet, ja vraćam sa deset.
Napravila sam pojas kao kolač i dala sam ga (ovdje se navedu imena ukućana)
da ostanu čisti, prosvjetljeni,
kao da su sišli sa neba, kao grožđe u lozi,
kao od krila Majke Božije, neka lijek bude moj.

Bajanje se devet puta ponovi iznad posude sa vodom a onda se njome poprskaju svi ćoškovi po sobama. Onaj bosiljak koji ste koristili u ritualu zakačite iznad ulaznih vrata, sa vanjske ili unutarnje strane, i neka ga tu da čuva kuću. Ostatak vode i ono što se nalazi u njoj treba proliti niz rijeku ili potok.


Na vrh Go down
Beba

Beba


Broj komentara : 376
Join date : 2013-12-12
Mjesto : Novi Pazar

Bajanje za kuću Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bajanje za kuću   Bajanje za kuću EmptyFri Nov 20, 2020 9:19 am

Mislim da je ovo bajanje najbolje raditi na mladi mesec.
Na vrh Go down
 
Bajanje za kuću
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Čaranje i bajanje za šesti maj
» Ljubavno bajanje sa medom i bosiljkom
» ČARANJE I BAJANJE ZA VLAŠKI ĐURĐEVDAN
» ČARANJE I BAJANJE ZA VLAŠKI ĐURĐEVDAN (23.april)
» Očistite kuću od magije i zla

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: PRIČAONICA: DIO ZA ČLANOVE FORUMA - TOPIC FOR MEMBERS-
Idi na: