๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Raise your voice against Israel and everyone who protects these criminals, because we all have that right. The right to freedom, the right to life, and the right to choose. No one has the right to silence us!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA

Go down 
2 posters
AutorPoruka
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4551
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA Empty
KomentarNaslov komentara: CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA   CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA EmptySun Jun 30, 2024 6:04 am

Svi ste navikli slušati i čitati o profilaktičkoj snazi bijelog luka čiji miris, prema folklornoj predaji, tjera vampire, vještice, zle duhove, uroke ali malo ko od vas zna da sličnu, ili čak veću moć, ima u sebi crveni luk. Šta se o njemu kazuje kod rumunjskog naroda i za što sve služi pročitajte u nastavku ovog jedinstvenog teksta.

Mnoge lijepe djevojke, ili one koje su u vezi ili pred brakom, postaju meta svojih lažnih prijateljica, komšinica ili čak rođakinja koje se ne mogu pomiriti sa njihovom srećom pa im iz pakosti rade zlo, bacaju čini, kletu ih ili podmeću omrzu. Posljedice takvog mračnog, vještičjeg djelovanja jeste blokiranost u ljubavi, nemogućnost da se realiziraju planovi, djevojku momak ostavi bez razloga, ili se svađaju oko nebitnih stvari i sitnica, a ljubav svakim danom sve brže nestaje. 

Pronalazite li se u opisanim dešavanjima onda trebate poduzeti jednostavni ritual oslobođenja od negativne energije. Naime, da bi skinuli sa sebe zle vradžbine, i po mogućnosti ih vratili osobi koja ih je radila, onda se poslužite sa jednom glavicom crvenog luka i šakom soli, koje ćete staviti u pregaču ili još jednostavnije na donji dio majice ili potkošulje koju ćete pridržavati rukom. Onda stanite pored ognjišta, šporeta na drva ili kamina, ili pak pored vatre i tresući majicu, kako bi se luk i sol miješali, izgovorite ovu egzorcističku formulu:

Vraćam nazad mržnju i čarke koje su mi rađene:

vradžbine od djevojaka,

od djevica,

od udovica,

od usidjelica.

Hej, hrpe sijena,

hej podle kuje,

hej usidjelice,

hej udovice.

Od vas su vradžbine na meni.

Od djevojaka, djevica,

udovica i usidjelica

mržnja i magije su rađene,

 ja ih vraćam nazad onoj koja je radila i pravila

a ja (reći svoje ime) ostade čista i zdrava.

Čim se odbaje treba istresti luk i sol u vatru te brzo pobjeći napolje. Nakon pola sata, kada ono što je bačeno izgori i vatra se utiša, dozvoljeno je vratiti se u kuću. Na ovaj način zlo je udaljeno i otklonjeno od vas.


PROBOSTI DUŠMANKU

Glavica crvenog luka koristi se i u drugom vračarskom ritualu. Naime, kada neka zlobnica radi ženi da izgubi trudnoću ili naprasno umre, uslijed čega ona osjeća velike bolove, slabost i zlo posebno utorkom, četvrtkom i subotom, da bi se zaštitila uzme glavicu luka i probode je iglom govoreći:

"Ne bodem luk, bodem svoju dušmanku!"

Potom se tri puta kaže sljedeće:

„ Ja nju bodem, ona mene ne!”

Potom se izbodena glavica baci u vatru govoreći:

„Ne gori luk, gori ono zlo koje mi je namijenjeno”.


BAJANJE ZA POMJERENI ŽELUDAC

Rumunjski narod vjeruje da kada želudac nije na svom mjestu čovjeka oblije jak znoj i uhvati muka koja ga prisiljava da se bolno drži rukama za stomak, pokušavajući ga tako smiriti i vratiti nazad. Od ove tegobe najviše pate djeca, pošto im se želudac „lako struni”, pa ga u tom slučaju jedan od roditelja mora uhvatiti za noge, okrenuti naglavačke, i tabanima nekoliko puta udariti od gredu vrata (dovratak). Dijete se zatim polegne u krevet. Mati ili neka druga žena uzima glavicu crvenog luka i rasječe je nožem na dva dijela. Na jednu polovinu se baje sa slamkom od metlice i iglom sa crnim vrhom. Dok se njima ritmički dodiruje luk govori se ovako:

Kako luk ide od ruke do ruke

Dok ne dođe u bašču,

tako šeta i želudac, s vremena na vrijeme,

sve dok ne dođe do stomaka.

Želudac sa mučninom,

želudac sa slabinom,

želudac sa vrtoglavicom,

želudac sa glavoboljom,

želudac sa bolima u slabini,

želudac sa snagom, želudac bez snage,

Tvrdi stomak, naduti stomak,

ravni stomak, pali stomak.

Kako krava vuče tele,

ovca svoje janje,

a kvočka svoje pile,

tako povucite N želudac na svoje mjesto.

Kako se namjesti tele u kravi, jaje u kokoši,

tako neka se namjesti N želudac na svoje mjesto.

Čim se ovako odbaje na polovicu luka ona se daje bolesniku da je pojede, dok mu onu drugu, na koju nije izgovarana formula, stave na pupak. Liječenje završava kratkom basmom:

Sa iglom sam te bockala,

sa metlom pomela,

N želudac vratila,

iz vene u venu,

u stomak pod pupak.


PROTJERIVANJE DUHA MRTVACA

Ukoliko bi neka dojilja iznenada izgubila mlijeko, usred šoka ili uroka, uzela bi glavicu crvenog luka u četvrtak navečer i odnijela ga do rijeke, gdje bi ga stavila u vodu i pritisnula nekim kamenom. Ujutro bi se vratila na to mjesto, izvadila crveni luk te ga po povratku kući posolila i pojela na prazan stomak. Nakon toga, tvrdi se, mlijeko joj se vraća i izvire kao rijeka.

I za kraj vjeruje se da ako neko sanja mrtvaca kako ga napada u snu, ili mu dosađuje svojim čestim pojavljivanjem, treba učiniti sljedeće. U namjeri da se zaustavi onostrano uznemiravanje potrebno je uzeti glavicu crvenog luka, odnesti je na grob tog pokojnika i ostaviti govoreći pritom: „ Čuvaj ga, za dušu je toga i toga“.

www.esmerovic.com

Mostarac likes this post

Na vrh Go down
Mostarac

Mostarac


Broj komentara : 350
Join date : 2013-02-17
Age : 50

CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA   CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA EmptySun Jul 07, 2024 6:21 pm

Niko ne piše ovako dobre tekstove o magiji kao gospodin Esmerović.
Na vrh Go down
 
CRVENI LUK KAO LIJEK I SPAS OD ZLA
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Ziherica i crveni konac protiv zla
» Kurban kao žrtva i spas
» Magija bilja - za ljubav i spas od zla
» Magija bilja - za ljubav i spas od zla
» Magijska vjerovanja iz Cazinske krajine

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: ČARKE I BAJANJA-
Idi na: