๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


STOP THE GENOCIDE IN GAZA! STOP THE GENOCIDE IN GAZA! STOP THE GENOCIDE IN GAZA!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Narodni kalendar Bosne i Hercegovine

Go down 
AutorPoruka
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4582
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Narodni kalendar Bosne i Hercegovine Empty
KomentarNaslov komentara: Narodni kalendar Bosne i Hercegovine   Narodni kalendar Bosne i Hercegovine EmptyFri Feb 14, 2014 2:14 pm


U narodnom kalendaru Zehmerija, koja započinje 21.decembra i traje 40 dana odnosno do 1. februara, smatra se periodom najhladniji dana u godini. Od početka februara ulazi se u Hamsin, vremenski period od 50 dana, koji se smatra toplijim periodom zime. Hamsin je zapravo jedan vrlo raznovrstan kalendarski period u kojem počinje i završava Veljača, tri džemre, Baba, Did, stablići, kablići i štapići. Zbog toga bi se ovaj završni dio zime i početak proljeća zaslužuje detaljniju analizu.

VELJAČA

Prema bosanskom narodnom kalendaru danas, tačno u podne, nastupa Veljača – period od mjesec dana, od 14.februara do 14.marta, koji predstavlja period zime kada se prema vjerovanju „tuku bura i juga“ hladni i topli vjetar što stvara nestabilno vrijeme. Po kazivanju naroda Cazinske krajine dobar znak za godinu, posebno urod pšenice, jeste ako je početak Veljače „pun“ odnosno snježan. Kako se dalje kazuje, Veljača je navodno rekla da će ostaviti onakvo vrijeme kakvo je zatekla a slaže li, tvrdi narodna mudrost, biće u ljeto nevremena.

Kada analiziramo dublju simboliku Veljače i onoga što ona predstavlja možemo bez svake sumnje pronaći dio paganske tradicije naših ilirskih predaka koja je u većoj ili manjoj mjeri bila analogna onoj keltskoj, na čijim temeljima počiva drevno europsko vještičarstvo.

Kalendarski Veljača se za razliku od Zehmerije ne poklapa sa drugim paganskim praznikom Imbolc, koji se obilježava od sumraka 31.januara pa do 2.februara, ali zato on dolazi na samom kraju Zehmerije, i taj podatak ne treba zanemariti. Imbolc je vrijeme kada se keltska trojna boginja Brigid prvi put pojavila kao djevojka i vodila ljubav sa mladim bogom sunca rođenim na najkraći dan u godini.

Razlika u 12 dana možda je splet okolnosti tojest pogreške u usmenom prenošenju sa generacije na generaciju. No, opet ne treba ignorisati ni činjenicu da Zehmerija, koja traje 40 dana, započinje 21.decembra a završava 1.februara. Naziv Veljača vjerovatno dolazi od Velja, Vela ili Velika čime se aludira da je Djevojka postala Majka, i time je dobila titulu Velike, one koja donosi život. Njen simbol je pun Mjesec.

Boginja se oporavila od porođaja. Bog je ojačao i njegova toplina postepeno prodire u zemlju i tako se javljaju najraniji počeci proljeća. Njegova moć neprestano raste, svjetlost se probija kroz mrak i time dani postaju sve duži. Priroda se polako budi, što se prema bosanskom kalendaru očituje borbom sjevernog i južnog vjetra. Boginja pokazuje svoj blagoslov, narodna predaja tvrdi ukoliko početak Veljače tojest 14.,15. i 16.februar budu obilježeni padavinom snijega predstoji plodna godina, posebno za urod pšenice, inače simbola Boginje.

Narodni kalendar Bosne i Hercegovine Veljac11


Admin: komentar modifikovan dana: Thu Feb 20, 2014 12:55 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4582
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Narodni kalendar Bosne i Hercegovine Empty
KomentarNaslov komentara: Udaranje prve džemre   Narodni kalendar Bosne i Hercegovine EmptyWed Feb 19, 2014 3:47 pm

Uz pojavu visibiba džemre je najpoznatiji vijesnik proljeća u Bosni i Hercegovini. Buđenje prirode uz pomoć topli sunčevih zraka jedno je od najljepših i najčarobnijih vjerovanja u narodnom kalendaru.

Po narodnom vjerovanju svakog 19.februara „udari“ prva od tri džemre ili džemreta, kako bi nagovijestili prestanak zime i postepeni dolazak proljeća. Džemre je arapska riječ i doslovno znači „žeravica vatre“. U bosanskom narodu vjeruje se da prva džemra udari u zrak  takozvana zračna džemra, te donosi dobrobit prirodi jer tada puhne jugo i naglo otopli. Odmah nakon prve džemre narod ima običaj da zareže korijenje breze i na njega postavi otvor staklenih flaša kako bi u njih kapao brezin sok. Flaša u tom položaju ostaje do treće džemre. Sakupljeni sok se koristi za liječenje, posebno bolesnih bubrega.
Kako se može i pretpostaviti vjerovanje u džemre je pagansko i potječe iz drevnog kulta boga Sunca koje se nakon pojave islama među Arapima zadržalo u malo izmjenjenoj formi. Pošto je i u BiH u prošlosti naših ilirskih predaka bio izražen solarni kult  ovo vjerovanje je prihvaćeno i asimilirano u tradiciju bosanskog naroda.

Narodni kalendar Bosne i Hercegovine Daemre10
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4582
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Narodni kalendar Bosne i Hercegovine Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Narodni kalendar Bosne i Hercegovine   Narodni kalendar Bosne i Hercegovine EmptyWed Feb 26, 2014 10:43 pm

DRUGA DŽEMRA
Na vrh Go down
Sponsored content





Narodni kalendar Bosne i Hercegovine Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Narodni kalendar Bosne i Hercegovine   Narodni kalendar Bosne i Hercegovine Empty

Na vrh Go down
 
Narodni kalendar Bosne i Hercegovine
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Turski narodni kalendar
» KELTI NA TLU BOSNE I HERCEGOVINE
» Mitologija Bosne i Hercegovine
» Goti na području Bosne
» Magijska vjerovanja iz Cazinske krajine

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: ۞ ETNOLOGIJA BiH - ETHNOLOGY BiH ۞-
Idi na: