๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Raise your voice against Israel and everyone who protects these criminals, because we all have that right. The right to freedom, the right to life, and the right to choose. No one has the right to silence us!
 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Bošnjačke basme i bajalice

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyThu Nov 03, 2016 10:28 pm

Uspavanka u formi basme protiv uroka

Nekada su bošnjačke majke, dok uspavljuju svoju djecu, ponavljale šapatom ovu uspavanku:

Majka d'jete u gori rodila;
pčelica ga medom zadojila;
b'jela vila njemu heba bila;
golubica na babine došla,
i don'jela pitu i pogaču.
Majka sina u bešici njiha:
Nina, nina, drago dijete moje!
Nina, nina, u šimšir-bešici.
Tvoja beša od dudova lišća;
tvoja beša na moru građena:
gradila je četiri kovača:
jedan kuje, drugi pozlaćuje,
treći meće vedra ogledala,
a četvrti od zlata jabuke.
Trgovci je u robi don'jeli;
tebi sine na peškeš poslata.
San u bešu, nesan mimo bešu;
rok u bešu, urok mimo bešu.
Uroci ti po gori hodili,
travu pasli s lista vodu pili,
studen kamen pod glavu metali,
tebi, sine, ništa ne naudili.
Dušmani ti pod nogama bili,
kano đogi čavle i potkove!
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyThu Nov 03, 2016 10:41 pm

Basma kad se dodiruju puževi rogovi

Puž, puž, pusti roge van,
da ti kuću ne prodam,
starom dedi za duhan.
Pusti pužu rogove!
Da hvatamo volove,
da oremo dolove.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptySun Nov 06, 2016 8:53 am

Bajanje da se kuća očisti od magije i zla

Selam meleć, selam vodo,
veliki vojvodo,
ja te vežem uz božiju moć i pomoć,
sa ovim basmama, ćursetom i kućnim dovama,
za N kućni prag i ognjište,
da ga očistiš i opereš od dušmanskih ruku,
nameta i kubeta,
sve pogano skupi i pokupi
na devet kamenja da se obije i razbije,
ako je šta od Boga
kroz zlatno melek-sito propusti
da dragi Bog u ovu kuću mir i berićet pusti.
Koliko kapi vode toliko u kuću snage i slobode,
sa mojom basmom a božijom hazmom.

Nakon ovog stravarka prouči Ajetul Kursiju (ćurset), i Elham, Ihlas, Falak i Nas.

Kuća se poprska prvo po kuhinji, onda sobe, wc i kupatilo i završi se prskanje na hodniku s kojim se ulazi u kuću. Ako neko iz kuće izvodi ovaj ritual, onda umjesto N govori "za svoj kućni prag i ognjište".

Dok se pršće po zidovima prostorija, pazeći da kapi ne padaju na pod, ponavlja se: "koliko kapi vode, toliko kući snage i slobode sa božijom moći a mojim sepom, veledalin amin!".
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyTue Nov 22, 2016 9:22 pm

Basma kad se otvara nešto od zimnice

Prilikom otvaranja neke staklenke zimnice stare Bošnjakinje umiju reći ovu basmu "za šumski bereket":

Halilu, Rahmanu i šumski bereket,
da Bog da!
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyTue Nov 29, 2016 6:32 pm

Basma za pčele

Omane, med mi domami,
vratiče, med mi navrni,
zovo, med mi dozovi
s visoke planine s čiste gore,
Bogu se molim svoje da mi dade,
tuđe ne tražim.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyThu Dec 08, 2016 3:24 pm

Basma pred spavanje

Ja legoh u grad,
oko mene Jasin duvar,
Amme avlija, Kur'an kapija.

(informator: Fahira Kabil, Tuzla)

Druga verzija iz sjeveroistočne Bosne je sljedeća:

Ja legoh, ja Allah,
ako ustah, inšallah,
ako umrem, ešhedu en la ilahe illallah,
ve ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyTue Feb 07, 2017 7:17 pm

Kad se svečano obuče i iziđe iz kuće pa krene među društvo djevojka tri puta ponovi ovu ljubavnu basmu, kako bi bila mila i poželjna.

Huuj, huuj
sve su cure k'o vrane i svrake,
a ja sama kano sultan;
izvode me k'o sultana,
gledaju me kano bana,
kano Sunce na istoku,
kano zlato na đerdanu,
svaki se momak pita
gdje je ova vila dosad bila?
(onda puhne niza se i kaže)
oko vašeg se srca svila,
veledalin amin.

(Bijeljina)
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptySat Apr 01, 2017 2:32 pm

Basma za zdravlje

Svakog mladog Mjeseca, drugi ili treći dan, u bošnjačkom narodu se nekada praktikovalo "kupanje za zdravlje" kada bi se neko okupao i sačuvao malo prljave vode te sa njom izišao napolje i prolio je na zemlju gledajući u Mlađak i govoreći:"

Majko Zemljo
primi ovu moju vodu
pa me očisti od svakog zla,
nesreće i bolesti
i učini da postanem sretna,
zdrava i zadovoljna, veledalin amin.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptySun Apr 02, 2017 6:43 pm

Vraćanje magije nazad

Pomokriti se u neku dublju posudu, do polovine, onda tu posudu staviti na šporet (vatru) i čekati dok zakipi. Kada se to desi uzeti nož i ubadati u posudu (mokraću) i ponavljati;

"Kako ti N. i svima mojim, tako i ja tebi i tvojim, veledalin amin."
Ako se ne zna ime onda se umjesto toga kaže: Kako ti sihirbazo meni i mojim...".

To se ponavlja (ubada i govori) pet minuta a onda se mokraća izlije u toalet.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyThu Jul 06, 2017 12:39 pm

Basma za salivanje strahe

Pojedine stravaruše dok prelijevaju vodu iz posude u flašu tihim glasom kažu ovu basmu:

Od ove vode i olova
da N bude lijeka i spasa
da se izbavi svakog zla i hanasa,
akobogda amin od Boga amin!
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyThu Jul 20, 2017 11:54 am

Basma protiv ogovaranja

Kad se neko ujede za jezik to znači da ga neki neprijatelj ogovara (zaujeda), ali ne treba nikom kazati za to već u sebi reći: "Ko se na me zaujeda smeo ga dragi Bog", pa će prestati. Isto značenje ima i kada nekog svrbi jezik, samo što tada treba pljunuti u vatru i reći: "Ko o meni baje u guzicu staje!".
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyFri Jul 21, 2017 5:43 pm

Basma protiv uroka

Kada dijete bez razloga plače i ima tempereturu majka ga u prvi akšam nakadi parom od pljeve i govori ovako:

Kako se svijet hljebom hrani,
tako majka svoje dijete od zla brani.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyFri Jul 21, 2017 9:05 pm

Basma za berićet u novcu

Stravarka Alije iz Velike Kladuše za života je tvrdila kako se za sreću i berićet u novcu treba skupiti što više kovanica. One se drže u rukama, prouči se tri puta sura Ihlas, hukne se u njih i tri puta protresu, da zveče, te bace na stol ispred sebe. To se ponovi tri puta i svaki put se govori:

Kako se god ove pare rasipale,
tako meni dolazile sa svih sretnih strana u džep,
u novčanik, u kuću, u sve moje imanje, akobogda amin.

Nakon ovoga nešto od tih kovanica se nosi u novčaniku a ostalo zakopa u zoru, prije izlaska Sunca, na dva desna ćoška od kuće. Na isti način mogu se zakopati na dva desna ćoška štale, ako se želi napredak u stoci, ili firme. Ovo se radi na dan prije punog Mjeseca.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyFri Jul 21, 2017 9:43 pm

Basma da se uda

Djevojka za udaju ide na praznik, obično Bajram ili Mijenu (Hidirlez/Jurjevo), na izvor prije sunčeva izlaska, i umije se njome govoreći:

Sabah hajrla, studena vodice!
Ja nađoh na vodi tri korita;
u jednom led,
u drugom gled,
u trećem zlato;
umih se ledom,
ogledah se gledom,
ogrnu se zlatom,
neka sam svakom zlatna i lijepa
a suđeniku najljepša, elzalif amin.

Ovo može raditi i na mladi petak.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyFri Jul 21, 2017 9:51 pm

Basma za ljepotu

Prije nego li će se ujutro umivati djevojka u posudu sa vodom stavi malo ogledalce i dok se umiva ogleda se u njemu i govori:

Ja se umi ovom vodicom,
čistom čistunicom,
bistrom bistricom,
lipom lipoticom,
svega svita zenicom
i svoga N dušom i srcom,
akobogda amin veledalin.

(Informator: stravarka Alije)
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptySun Jul 23, 2017 9:36 pm

Bajanje od omrze

U prošlosti Bosne i Hercegovine narod je najviše strahovao od sihira omrze pod čijim djelovanjem bi muž zamrzio ženu, i obratno, dijete svog roditelja, ili bi se cijela familija svako malo svađala i zamjerala bez ikakvog valjanog razloga.

Po kazivanju stravarki bilo je mnogo načina kako napraviti te čarke a vjerovatno najpoznatiji u Cazinskoj krajini je onaj sa brašnom. Naime, kada se potroši brašno iz vreće ona se razreže i sa donje strane, kako bi bila bez dna. Sa jedne strane u vreću se ugura pas a sa druge mačka i čim se njih dvoje počnu grebati i tući istjeraju se van. Onda se vreća istrese u tepsiju, pokupi brašno i dlake pa se to tajno prosipa po kući onih osoba koje se žele omrziti.

U davnoj prošlosti umijele su se sastati tri stravarke pa ići u onu kuću gdje omrza vlada kako bi je protjerale i vratile mir i slogu. Neko, najčešće gazda, od ukućana bi morao otkopati ognjište pa da se u njega zarovi madžume. Gazda kuće bi isto tako morao uhvatiti slijepog miša, pronaći kljun od svrake i na kraju uzeti supruginu dlaku kose. Kad se sastave te tri stvari, iskopala bi se rupa u sredini ognjišta, pa bi oko nje sjele tri stravarke, držeći po jedan rekvizit, i jedna drugoj govorile:" Crna seko, crno ti pod okom bilo, što si jezik izvalila!" i bacila bi kljun u rupu. Druga bi joj odgovorila ovako:" Jadna si mi i do vika bila, što si mi ognjište razrovila!" te bi u rupu bacila slijepog miša. Treća stravarka bi na to rekla:" Šutite druge (prijateljice), što se rugle trude, sastante se nek iz kuće bude!" pa dlaku kose od supruge prstima zamrsi i baci u rupu. Onda ognjište zagrnu i svježom zemljom pokriju. Time je ritual završen a omrza protjerana od kuće i ukućana.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptySun Sep 03, 2017 7:23 pm

Bajanje za kućno dobro

Kad je u kući loše, nema napretka, ukućani se često svađaju i općenito vlada loše stanje, domaćica nalije punu flašu vode na kućnoj slavini i odnese je kod kakve stravaruše koja onda vodu izlije u posudu i blizu šporeta (vatre) devet puta ponovi ovu bajalicu i pogasi ugljen u njoj. Vodom se poprskaju ćoškovi po kući i ubrzo se u nju, tvrde stare stravarke, vrati mir i sloga.


Kuća vodu prima,
neslogu snima,
svaka sloga dođe,
dušman kraj kuće prođe.
Voda familiju doziva,
od familije dušmane odbija,
kućni gospodar familiju doziva,
sa familije sve zlo kreće
gospodarevoj kući dobro dolijeće.
Kuća se s vodom spira,
sa familije sve zlo snima,
božiji emer na kući ostade,
vatra se i voda sastade,
dušmanska ruka raspade.
Kuća uz brdo kreće,
božiji emer joj i melek dolijeće,
božiji emer i melek ostade,
od kuće dušman otpade,
jer kuća se razvija,
od sebe dušmane odbija.
Kod kuće vatra i voda ostade,
od familije sve zlo otpade,
amin veledalin od Boga amin!
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyMon Sep 04, 2017 12:16 pm

Erotske basme

U narodnoj tradiciji u prošlosti egzistiralo je mnogo običaja zaštite plodnosti kao i samih reproduktivnih organa, najreprezentativnijih simbola tog kulta. Posebna pažnja se poklanjala penisu ili narodski rečeno kurcu, kojim je svaki muškarac opsjednut od najprimitivnijih vremena naše civilizacije. Najočitiji dokazi tome su mnogi falusni simboli-amuleti ali i dobro nam znani grčko-rimski kult Prijapa, boga koji se prikazivao sa enormno velikim penisom.

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Image10

U drugim paganskim kulturama penis se u tradicionalnoj ikonografiji često zamjenjuje rogovima, drevnim simbolima plodnosti, što se vrlo dobro očuvalo i u bosanskoj tradiciji gdje postoji erotska basma kojom žene žele podčiniti svoje muževe gledajući ih kroz raširene prste desne ruke i pri tome govoreći;" Ti svoje roge među moje noge!". U navedenom primjeru vrlo lako je zaključiti kako je u narodnoj svijesti smatrano da sva muška snaga leži u penisu. Zbog toga se on naziva i "muška sila", "muka", "ono čudo"... A u strahu da ga ne ureknu i tako učine slabim i nemoćnim govori se čak i danas "ona stvar".

Može se bez imalo sumnje konstatirati kako se od najranijeg životnog doba kod Bošnjaka pazilo na zdravlje penisa. Naime, nije se dozvoljavalo da muške bebe puno plaču u strahu od klinčića (vodene kile). Kada bi se obavio sunet (obrezivanje) kožica penisa bi se osušila i bacila domaćem pijetlu da je pojede, kako bi i osunećeni dječak, kad spolno sazrije i odraste, poprimio karakteristike pijetla tojest bio izrazito spolno aktivan i plodan.

U prošlosti se muška beba darivala sa kokošijim jajetom, u cilju prizivanja plodnosti, a poštivao se i običaj ustajanja, posebno ženskih ukućana bez obzira na starost, kada bi u goste došao dječak u pratnji roditelja ili majke. Sam čin ustajanja pred njim imao je za cilj aludiranja na njegovu spolnu moć (erekciju) pred kojom je narod uvijek gajio posebno poštovanje kao najvažnijim segmentom produžavanja loze i nastavka životnog ciklusa.

Identifikacija muškarca sa penisom možda je najoglednija kroz narodne basme namjenjene zaštiti, prizivanju sreće i vitalnosti. U njima se muškarac direktno i na jedan intiman način obraća penisu, otkrivajući svoje najskrivenije misli i nadanja. Ovo su neki od primjera.

Kad bi išao u wc mokriti muškarac bi ovako govorio:

Moj kurče, ti si gazda od cijelog dvora,
niko tebi ne naudio, veledalin amin!

U toku dana, bar jednom, on bi kroz raširene prste desne ruke pogledao u penis i tihim glasom rekao slijedeću basmu:

Kurče moj,
ja te gledam kroz ove prste,
u tebe su male oči al' velike moći,
ti vidiš u danu ko i u noći;
da mi daš sreću i nikad ti ne susto
i uvijek mene sretna učinio,
akoboga amin!

Da bi se očuvali pred ženskim čaranjima, posebno onim poznatim kao "vezivanje" spolne moći, muškarci su u prošlosti običavali nakon mastrubiranja govoriti ovu basmu:

Kako god sam ja izdrkao,
tako mi sreća drkala po svijetu,
i mene nikad žensko ne moglo začarati,
akobogda amin!

U erotskoj magiji nisu zaboravljeni niti testisi, kojima se isto tako određenim ritualom može prizvati dobro. Naime, kad se muškarac ujutro probudi pa kroz prozor vidi neko mlado žensko kako prolazi trebao se uhvatiti rukom za jaja pa bi, navodno, imao sreće cio dan.

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Cara-p10
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyTue Sep 05, 2017 10:17 am

U narodnoj tradiciji bosanskog naroda oduvijek su bile poznate tekstualno kraće ili duže magijske zakletve poznate pod nazivom basme. Basme se rangiraju prema tome čemu služe da li odvraćanju neprijatelja, za berićet, očuvanju spolne snage i plodnosti ili nešto treće. Među njima su ipak najpoznatije takozvane ljubavne basme kojima su zaljubljene osobe htjele privući i stimulisati zainteresiranost potencijalnog partnera i tako ostvariti vezu ili brak. Bajući tojest ponavljajući određenu rimovanu zakletvu osoba bi izvodila prateću radnju bilo da gleda u zvijezde, Sunce, Mjesec, u pravcu voljene osobe ili da dodiruje strehu, cvijeće i slično.

No treba napomenuti kako je lingvistički ispravnije koristiti izraz ljubavna basma i basmenje, izgovor, nego li bajati pošto sam pojam bajanje dolazi od turske riječi baymak - liječiti sa čaranjem, i nema veze sa drugim oblicima magijskog angažmana. Sa druge strane pojam basma potječe od perzijske riječi baht - sreća, sudbina, i koristi se u formulama za prizivanje ljubavi poput :"grah grahti, bah bahti...". Znači, kada se žele skinuti uroci onda se baje, ali kada se izgovara ljubavna formula tada se basmi.

Oko samih basmi i njihove praktične upotrebe postoji mnogo neznanja, kontradiktornih mišljenja i svakako puno pretjerivanja. Basmenje, posebno ono ljubavno, nikako ne djeluje istog trena, čak niti u nekom kratkom vremenu, posebno ono u kojem nije prethodno već uspostavljena neka magijska veza. Prije svakog basmenja treba prvo provjeriti da li se na tu osobu može mađijati jer iskustvo je pokazalo da svaki pojedinac nije podložan tom čarobnom efektu. Naime, postoje osobe koje, recimo, uza se nose hamajliju, imaju neki znak na tijelu od rođenja (a koji ni oni ne mogu vidjeti jer im je primjerice na leđima ili skriven pod kosom), koje su "jače" krvi, itd. Tu i daljina igra presudan faktor kao i sama magijska naobrazba i vjera onoga ko basmi. Naime, ko sumnja u njeno djelovanje sigurno neće polučiti željeni efekat.

U narodu se i danas mogu čuti priče kako su basme krojile čudnovate situacije, ponekad i komične, ali treba biti svjestan da su sve te narodne priče podložne preuveličavanju i pretjerivanju, jer svaki novi slušaoc doda nešto svoje i na kraju jedna anegdota postane sasvim drugačija priča. Treba biti realan pa se osvrnuti i na samo vrijeme tih priča.

Najveći dio storija vezan je za mladost današnjih staraca i starica, ono vrijeme kada nije bilo struje i kada su ljudi živjeli drugačijim načinom života. Mladi su doista proživljavali istinsku ljubav, čeznuli jedno za drugim, željni susreta a kamoli nevinog dodira sa suprotnim spolom. Tada su basme lako djelovale jer mladi su bili motivirani i puni želje, pa su basme bile i opravdanje za mladalačke nestašluke jer u konzervativnom društvu puno je lakše izjaviti, posebno za djevojke, da joj tamo neki muškarac basmi i mađija pa je ona, eto, jadna i naivna, pala pod uticaj tih čudnih sila. Zato treba konstatirati kako često nije bilo nikakvih ljubavnih magija niti basmi već samo želje, strasti i ljubavi. Ali, nečiji nestašluk i "grijeh" lakše je opravdati na takav način i dobiti prešutno razumijevanje okoline nego li priznati da si napravio grešku ili jednostavnije rečeno - da si osoba koja želi voljeti i biti voljena.

Magija u malom procentu

Nešto slično se i danas dešava kada pojedinci svoje pogreške ili neuspjehe opravdavaju izjavom da im neko čara, radi magiju. Većina žena muževu nevjeru uglavnom objasni tako da je "ljubavnica mu napravila neku magiju pa je on lud za njom", zato što ne može ili ne želi priznati sebi da u njihovom braku odavno nešto ne štima, jer ne kaže mudri bosanski narod džaba" da iz dobra niko ne bježi!". I doista je tako! Ako u braku ili vezi sve funkcionira niti jedan partner nema potrebe da traži ono što već ima u nekoj drugoj osobi. Možda potezanje argumenta o magiji  u početku daje neko prividno olakšanje i lažno oslobađa od krivice ali dugoročno radi veliku štetu i uzrokuje najčešće razlaz.

Magija postoji ali nije prisutna u tolikom intenzitetu kako se to želi prikazati. Na području bivše Jugoslavije vjerovatno ne postoji više od desetak osoba koje vladaju magijom, sve ostalo su obične varalice. Znači, na području koje danas broji nekih 17-18 miliona stanovnika samo desetak pojedinaca vladaju magijom. Neka vas to ne čudi. Magija niti je jednostavna niti laka, niti nadnaravne sile dozvoljavaju bilo kome upliv u njihov svijet. Vjerujte u radu sa ljudima najmanje je problema sa crnom magijom. Većina tegoba koje muče ljude, a misle da su u pitanju vradžbine, su nagaže, urokljive oči i strah. Od 1000 osoba možda jedna ili dvije su pod magijskim uticajem.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyFri Nov 10, 2017 8:04 am

Ljubavna magija bosanskih djevojaka

Urođeni nagon za ljubavi te neutaživa želja da voli i bude voljen čovjeka je od pradavnih vremena tjerala na razne smione i maštovite poduhvate. Zbog ljubavi su se vodili ratovi i uništavala carstva, izdavala familija, prijatelji, religija, ponos i čast. Pred njenim zovom ljudsko srce jednostavno nema snage da se odupre jer taj osjećaj je, kako davno rekoše u svom poetskom zanosu mnogi pjesnici, ushićenje duše i jedini put ka pravoj, istinskoj sreći. Stoga ne treba čuditi da je od sviju oblika okultnog djelovanja primat oduvijek imala ljubavna magija.

Kada su nakon smjene paganizma i matrijarhata naši preci prešli na arijansko kršćanstvo a zatim i islam, u kojem je patrijarhat zauzeo dominantno mjesto, žene su došle u vrlo nezavidan položaj. U još uvijek prilično konzervativnom društvu kakvo je bosanskohercegovačko djevojke su posebno bile izložene pritisku okoline da što prije uđu u brak i zasnuju familiju. Upravo zbog takvog uskogrudnog i nimalo tolerantnog svjetonazora često su, više i od samih ćerki, njihove majke i nene bile zainteresiranije da dođe do udaje i stabilnog braka a sve kako bi se izbjegla kritika zajednice. Te nametnute okolnosti poticale su i pogodovale širenju ljubavne magije pošto nisu sve djevojke bile iz bogatije kuće da bi lako pronašle prosce.

Stroge društvene norme izrodile su običaj i praksu da se znanje o ljubavnoj magiji brižno čuva i prenosi sa majke na ćerke, najviše zato što je bila sramota da se pročuje kako je djevojka tražila pomoć kod nekog hodže ili stravarke da se uda. Naravno, odlazilo se i kod njih ali uvijek tajno i da niko ne zna. Vremenom se akumuliralo puno recepata ljubavne magije, među kojima najviše basmi i jednostavnih ritualnih radnji, o kojima se, na žalost, u ovo modernije vrijeme počeo gubiti svaki trag, prvenstveno zbog umiranja starih generacija i nezainteresiranosti mladih da se bar prikupi i dokumentira taj dio narodne baštine za buduća pokoljenja.

Proučavajući stare etnografske zapise iz Zemaljskog muzeja u Sarajevu, ali i slušajući kazivanja pojedinih nena i stravarki, moglo se zaključiti kako su mladi, naročito djevojke, u prošlosti imali naviku služiti jednim ili pak sa nekoliko načina privlačenja i osvajanja željene osobe. Bilo da je izgovarala basme, pravila prahove i napitke, ili nosila ljubavne zapise svaka djevojka je imala isti cilj - udati se za voljenog mladića. A put do ostvarenja te želje često nije bio nimalo jednostavan.


Bir ustun, bir esre

Po nekom nepisanom pravilu u našem narodu se oduvijek čaralo i bajalo sa onim predmetima koji se nalaze u svakodnevnoj upotrebi, vjerovatno zato što su oni zajednički svima nama i tako nas na jedan način sami po sebi povezuju.

Čim bi upoznala momka koji joj se sviđa djevojka bi u cilju da joj dođe na ašikovanje poduzimala vrlo jednostavne magijske radnje. Tako bi navečer, između akšama i jacije, ugrijala u šporetu jedan crijep sa krova pa, kada bi bio dovoljno vruć, lagano ga prskala kapljicama vode basmeći:

Ćeremit cvrči
moj dragi meni trči,
ćeremit ćereste,
bir ustun, bir esre.

Ako ne bi mogla do crijepa onda bi bacila malo soli po vrućem plehu šporeta govoreći:

Kako ova sol puca,
tako mome dragom pucalo srce za mnom.

Umjesto soli mogla bi koristiti i šećer te bi u toj prilici basmila:

Kako ovaj šećer kinji
tako meni moj dragi hiti.

Poznato je iz kazivanja naroda da je šećer imao vrlo istaknutu ulogu u ritualima ljubavne magije jer sa njim su se izvodila razna čaranja poput onoga kada su se cure običavale kaditi njegovim mirisom da bi momcima bile slatke i zamamne. Svaki put dok bi se spremala na ljubavni sastanak djevojka bi zašećerila čašu vode i popila je. Nakon zadnjeg gutljaja rekla bi:

Kako sam ja popila ovu slatku vodu,
tako slatka bila svome dragome,
od Boga amin.

Pazeći da ništa ne prepusti slučaju i bude što atraktivnija onome koga voli, djevojka nije prestajala sa volšebnim postupcima već bi oblačeći se namjerno obukla naopako okrenut potkošulj pri tom basmeći:

Ja obuče potkošulj
a ne prevrnu potkošulj
već svome dragome
um i pamet za sobom,
veledalin od Boga amin.

Vjerovanje u čudesnu moć basmi u bosanskom narodu oduvijek je bilo duboko ukorijenjeno jer, kako se to i danas tvrdi, svijet stoji na basmi a crna zemlja na suri Kulhuvelahu. Vođene tom tvrdnjom mnoge djevojke su rado ponavljale razne basme koje su im trebale svojom neobjašnjivom snagom prizvati ljubav i suđenika. Da bi vladala situacijom na ljubavnom sastanku, čim bi iz daljine vidjela voljenog mladića da joj ide u susret, djevojka bi raširila prste desne ruke i kroz njih ga pogledala basmeći ovako:

Milo gledaš dragi u mene,
biser nižeš,
za mnom dušu daješ,
elzalif amin.


Ljubavna kocka i crna kokoš

Obično bi tokom ašikovanja momak zatražio čašu vode da se napije pa su to znajući djevojke iskorištavale priliku da mu u njoj ponude ono što će ga obenđijati. Naime, djevojka bi mladiću dala čašu vodu koju je prethodno provukla kroz rukav svoje odjeće govoreći ljubavnu basmu. Pojedine djevojke bi pak prevrnule sito naopako i stavile ga na tepsiju a onda kroz njega izlivale vodu govoreći;

Kad se ova voda smiri na situ
tada se i tvoje srce, moj dragi, smirilo od ljubavi prema meni.
Crko, puko, seho, veho
dok mene ne oženio,
akobogda amin, veledalin amin.

Potom bi vodu iz tepsije prelile u čašu i nudile onome koga vole da popije.

Mnoge su djevojke običavale prije kahve sa voljenim mladićem pripraviti ljubavnu kocku. Naime, djevojka bi uzela kocku šećera i nosila je o svom pojasu tri dana a četvrti dan ispod pazuha. Potom bi je osušila i izlomila na male komadiće pa kad joj se god pruži prilika tajno stavljala mladiću u kahvu ili vodu. Isto tako, djevojka bi odrezala sa deset prstiju ruku po malo noktiju, iščupala si trepavicu i nekoliko dlaka kose, sve to samljela da bude u obliku praha, kojeg bi na kraju diskretno sipala u kahvu momku kojeg voli govoreći:

Kako ja ne mogu biti bez trepavica, kose i noktiju,
tako ni ti ne mogao biti bez mene, elzalif amin.

No, nije samo vrijeme susreta bilo idealno za ljubavnu magiju. Dok bi mladić odlazio od nje djevojka bi koristila priliku da za njim prouči basmu kojom će mu srce ispuniti nemirom i čežnjom. Govorila bi:

Oj ti dragi ode od mene
a sve tvoje dobro ostade kod mene.
Seho, veho dok mene ne vidio,
tamo ti bio mrak i oblak,
ja ti bila sjajna zvijezda i Mjesec i žarahno Sunce,
zalim veledalin amin.

Odmah iza toga bi puhnula za njim i progutala pljuvačku. Time bi osigurala njegov ponovni dolazak na ašikovanje.

Osim ovih prilično bezopasnih radnji postojale su i one komplikovanije čije je djelovanje bilo mnogo jače. Stravarke pripovijedaju o vrlo moćnim čarkama za dozivanje voljene osobe u čijem se ispredanju koristilo devet vrhova vrbovih grančica, devet krpica, devet zrna graha i tako dalje, ali to su bili opasni rituali koji su se vrlo lako mogli urotiti protiv onog ko ih izvodi.

Naime, kada bi noću, obično iza ponoći, ljubavne basme napale i opsjele mladića kojem je cura bajala on bi mogao istog trena, da se odupre nepoznatoj sili koja ga tjera iz kuće, da preokrene svu odjeću na sebi i zabode nož u vrata pa bi se basma istog trena vratila djevojci. Onda bi ona cijele noći gorila od visoke temperature i neutažive žeđi mučeći se tako sve do zore i izlaska Sunca.

Da bi se zaštitila od takvih i sličnih magijskih udara djevojka bi u svom dvorištu morala imati među kokoškama bar jednu tamnog perja, kako bi upravo ta crna kokoška umjesto nje bila metom vraćenih čarki i basmi. To bi joj omogućilo da bez ikakvog izlaganja riziku baje i čara kad joj se god prohtije mladiću kojeg voli.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyWed Apr 04, 2018 5:24 pm

Basma protiv kletve

Kad nekoga nehotice prokunete ili čujete da vas neko kune treba tri puta ovako reći:

Ne daj Bože da se učeli,
od melaika amin.

Pojam "učeli" potiče iz starog bosanskog jezika i znači: obistiniti, ostvariti. Učelilo se - ispunilo se.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyFri Apr 06, 2018 12:56 pm

Basma protiv uroka na djetetu

Urok sjedi na pragu,
uročica pod pragom.
Urok skoči, uročicu sprči!
U uroka dva oka:
jedno vodeno, drugo ognjeno,
puče vodeno, pogasi ognjeno!

Uroci se mogu razlizati i ovako: Nadlanicom lijeve ruke povlači se odozdo nagore dijetetu između nogu i kaže: »Ko ureko ovo (tj. to dijete), ureko i dolje!« Ako to ne pomogne, gasi se ugljevlje na poznati način.

(Žepa)


Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptyFri Apr 06, 2018 1:01 pm

Ljubavna basma sa grahom

Na mladi petak, između akšama i jacije, uzme se devet zrna bijelog graha i po tri vlasi ispod oba pazuha te tri stidne dlake, skine se nagolo, pa se onda baci grah i devet dlaka u vatru govoreći:

Grah grahti, bah bahti!
Kako ovaj grah puco,
tako i NN srce pucalo za mnom,
elzalif amin akobogda amin.
Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptySat Oct 06, 2018 8:12 pm

Uročnica od devet braće

Djeci koja su bila u periodu dojenčeta a kojoj je naudilo (zlo oko), učena je i dova uročnica. Kod učenja ove dove (basme) žene su koristile tespih sa "pet dova". Uročnica se učila tako da se "dijete pribacuje okolo sulnara od onih zemljenjača furuna. Sad ti stojiš tam', a ja vam s ovu stranu sulnara, i ti meni dodaješ dijete i ja mu učim uročnicu i pušem niz njega i opet ti vam dodajem dijete i tako sedam puta - osam oko sulnara".

Uročnica koja se učila zvala se "Uročnica od devet braće" i glasi ovako:

Uročnicu učim od devet braće,
od devet osam,
od osam sedam,
od sedam šest,
od šest pet,
od pet četiri,
od četiri tri,
od tri dva,
od dva jedan,
od jedan k'o nijedan.
Hajte uroci niz vodu
k'o vjetar uz vodu.

(I puhneš niz uročeno dijete)

Poslije toga smatralo se da je dijete ozdravilo: "Bolesnu mi djecu donesu, a zbožijom pomoći odu zdrava. To sam tako djeci odučavala, ko ja sam sad najstarija u ova dva sela."

Uročnice su se učile i kod uspavljivanja djece i počesto su bile zamjena za uspavanke.

(Tuzla)


Na vrh Go down
Donaton
Admin
Donaton


Broj komentara : 4482
Join date : 2013-02-15
Mjesto : The pen is mightier than the sword!

Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 EmptySat Oct 06, 2018 8:19 pm

Proturanje djeteta kroz lozu

Na lozu bi se odučilo i onda bi se bolesno dijete do triput proturilo kroz lozu, a zatim bi se učila ćursidova i kad bi se došlo do riječi "vesija" onda se kaže:

Svako zlo od ovog dijeteta osija,
a svako dobro dosija.

(Tuzla)
Na vrh Go down
Sponsored content





Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Bošnjačke basme i bajalice   Bošnjačke basme i bajalice - Page 10 Empty

Na vrh Go down
 
Bošnjačke basme i bajalice
Na vrh 
Stranica 10/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
๑۩۞۩๑ A N Z O T I K A ๑۩۞۩๑ :: ۞ ETNOLOGIJA BiH - ETHNOLOGY BiH ۞-
Idi na: